Na koszt kobiet: władza państwowa i polityka praw płodowych ad

Daniels argumentuje, że opozycja powinna być całkowicie oparta na oporze przed rozdzieleniem płodu od matki jako drugiego pacjenta i na tendencji do podwyższania praw płodu ponad prawa dziecka. Przez uczynienie matki niewidzialnym gospodarzem dla pacjenta płodowego, przymusowe zabiegi chirurgiczne poborowe kobiet w sposób, w jaki mężczyźni nigdy nie są wcielani, nawet jeśli ich oddanie krwi lub szpiku byłoby jedynym możliwym sposobem uratowania ich dzieci. Daniels opłakuje coraz powszechniejszy obraz ciał i woli matek w stanie wojny z nienarodzonymi dziećmi. Ten postrzegany konflikt prowadzi do desperackich rozwiązań, które są nieskuteczne i obraźliwe: między innymi ściganie ciężarnych uzależnionych, którzy mogą być wypędzeni z opieki medycznej, której oni i ich płody desperacko potrzebują przez strach przed przestępczymi działaniami, oraz wykluczenie z siły roboczej płodne kobiety, ewentualnie zmuszając ich do pracy w innych zawodach, których płace i świadczenia nie są wystarczające, aby zaspokoić potrzeby kobiet i dzieci, które już mają.
Zniewaga polega na odrzuceniu interesów matek. Kobieta w ciąży uzależniona od narkotyków nie powinna być w ciąży – nie tylko z powodu zagrożenia dla płodu, ale także z powodu niebezpieczeństwa dla siebie. To zdecydowanie nie jest dobry czas, aby stawić czoła dodatkowym potrzebom żywieniowym lub szczepowi dodanej opieki nad dzieckiem. Koncentrując się całkowicie na ochronie płodu, lekarze, prawnicy i twórcy polityki zachowują się tak, jakby matka nie była już niezależnym obywatelem, a jedynie środkiem do końca produkcji nowego pokolenia.
W Women s Expense nie ma nowych podstaw prawnych. Nie jest to także teoretyczne ani kompleksowe traktowanie ruchu na rzecz praw płodu. Jest to jednak pouczające, dobrze napisane dziennikarskie wprowadzenie do polityki ochrony płodu, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką lekarze odgrywają w tworzeniu najmłodszego pacjenta. Książka zasługuje zatem na odrobinę uwagi ze strony lekarzy.
R. Alta Charo, JD
University of Wisconsin Law School, Madison, WI 53706

[podobne: allegro sokowirówka, fluoryzacja zębów cena, forum biolog ]

Powiązane tematy z artykułem: allegro sokowirówka fluoryzacja zębów cena forum biolog