Na koszt kobiet: władza państwowa i polityka praw płodowych

Pismo New York Times z 5 grudnia 1993 r. Miało wyjątkowo niepokojący obraz na stronie 63: kobieta, najwyraźniej w zaawansowanym stadium ciąży, paląc cracku. Był to obraz wyliczony, by zmusić paru do litości, niektórych do horroru, innych do furii i wszystkich do rozpaczy. Lekarze są jednym z żołnierzy kraksa w wojnach. Widzą uzależnionych mężczyzn i kobiety, którzy przychodzą na pogotowie w kółko, przynosząc te same problemy i wychodząc z tymi samymi mównicami. Programy rehabilitacji są zbyt nieliczne, zbyt zatłoczone i zbyt prawdopodobne, by zawiodły. Być może nie jest zaskakujące, że wielu lekarzy w swojej frustracji pokłada swoją wiarę w prawie karnym, wzywając prokuratorów do aresztowania kobiet, których zażywanie narkotyków zagraża ich płodom. Ta zależność wynika z podobnego wzrostu poparcia wśród lekarzy w zakresie stosowania prawa cywilnego, aby zmusić kobiety oporne do stosowania się do zaleceń lekarza, gdy wskazane jest cięcie cesarskie w celu zapobieżenia uszkodzeniu płodu lub śmierci. Jest to zgodne z poglądami lekarzy medycyny pracy pracujących dla przemysłu ciężkiego, który wyklucza wszystkie płodne kobiety z obszarów pracy uważanych za niebezpieczne dla płodów, ponieważ takie kobiety mogą mieć wczesne, niewykryte ciąże.
Cynthia Daniels, adiunkt nauk politycznych na Uniwersytecie Rutgers, nie jest niesympatyczna wobec wysiłków mających na celu zapewnienie, że dzieci rodzą się wolne od możliwych do uniknięcia urazów środowiskowych. Ale w tej klarownej, dobrze zorganizowanej książce omawia, dlaczego te wysiłki często są samobójcze i zwykle nie są wrażliwe na tragiczne aspekty życia matek. Daniels przywiązuje dużą wagę do ochrony płodu, w przeciwieństwie do matki, do dwóch zbieżnych zjawisk: postępu medycznego, który pozwala na lepszą wizualizację i leczenie płodów, oraz wysiłków ruchu antyaborcyjnego, aby rozszerzyć jego agendę polityczną o wszystkie aspekty relacji matczyno-płodowych.
Jej książka skupia się na trzech opowieściach. Dotyczą przymusowego leczenia, ekspozycji w miejscu pracy i uzależnienia. Pierwszy przypadek dotyczy Angeli Carder, młodej kobiety, której planowana ciąża była prawie, ale nie całkiem na czasie, gdy jej rak stał się nieuchronnie zagrażający życiu. Chociaż wcześniej wyrażała chęć uratowania jej dziecka przez sekcję cesarską, teraz odmówiła poddania się operacji, ponieważ płód miał jedynie granicę żywotności, a procedura mogła ją zabić. W związku z zarzutami ojca i dziadków dziecka, Szpital Uniwersytecki George a Washingtona uzyskał orzeczenie sądowe, by zmusić Cardera do poddania się operacji. Dziecko zmarło dwie godziny po urodzeniu, a Carder dwa dni później.
Daniels zauważa, że artykuł w czasopiśmie w 1987 roku (VEB Kolder, J. Gallagher i MT Parsons) Sądowe zabiegi oboczne (New England Journal of Medicine 1987; 316: 1192-6) wykazały, że prawie połowa badanych położników popierał takie orzeczenia sądowe. Chociaż to stanowisko zostało następnie zrzeczone przez American Medical Association i American College of Obstetricians i Gynecologists, ich sprzeciw wydawał się wynikać po części z obawy przed sądową ingerencją w relację lekarz-pacjent
[podobne: endometrioza w bliźnie, stomatologia nad utratą, forum biolog medycyna ]

Powiązane tematy z artykułem: endometrioza w bliźnie forum biolog medycyna stomatologia nad utratą